Atlardan Öğrenebileceğimiz En İyi 10 Sağlık İpuçları

Siyah Friesian atı dörtnala
Siyah Friesian atı dörtnala
Siyah Friesian atı dörtnala
Binicilik meraklılarının ve deyim meraklılarının kullanmayı sevdiği eski bir atasözü vardır: Bu, “at kadar sağlıklı” olabilir.
Metafor, atların erdemli ve sevilen her şeyin özü olduğu eski günlerden geliyor: zarif, zeki, güçlü ve iradeli olmak ve – Sağlık Fitness Devrimi için daha önemli, sağlıklı olmak. Bir at olarak sağlıklı kabul edilmek, bir atın fiziksel becerisine sahip olmakla eşdeğerdir ve hedeflediğimiz fiziksel estetik olabilir.

Ama iyi arkadaşlarımızın bize öğrettiği dersleri özümsemiyorsak neden “at kadar sağlıklı” ifadesini kullanalım?
Epona Horse Farm, atlarımızın alışkanlıklarından öğrenebileceğimiz en iyi 10 hayat dersinin bir listesini derledi.
Umarım bu davranışları benimseyebiliriz ve sadece at olarak değil, sağlıklı insanlar olarak da sağlıklı olabiliriz.

 

Daha fazla su için
– Su içmek tüm yaşam için gereklidir. Su içmenin cilt, saç, iç organ fonksiyonlarını iyileştirme ve enerji ve günlük işleyiş için gereken genel hidrasyon dahil olmak üzere sayısız sağlık yararı vardır. Hem insanlar hem de atlar yemek yemeden en az birkaç hafta hayatta kalabilirler, ancak susuzluktan çabucak yok olurlar. Ortalama olarak, atlar günde 5 ila 10 galon su içecektir. İnsanlar olarak hiçbir şekilde bu kadar su içmememize rağmen, şu anda yaptığımızdan daha fazla içmeyi hedeflemeliyiz. Günde ons olarak içmeniz gereken ortalama su miktarını belirlemek için ağırlığınızı ⅔ ile çarpın. Bu sayı, bireyin ne kadar fiziksel olarak aktif olduğuna bağlı olarak dalgalanabilir. Ne kadar aktif olursanız, egzersiz sırasında kaybettiğiniz sıvıları yenilemek için o kadar fazla su tüketmelisiniz.

Bitki bazlı diyet
– Atlar öncelikle tahıl ve ot/saman yerler. İnsanlar öncelikle tam tahıllar, yeşillikler, meyveler ve sebzeler yediklerinde en iyi şekilde gelişirler, ancak insanlar genellikle et, süt ve işlenmiş gıdaları tüketirken, diyetimizin büyük bir kısmı daha fazla bitki ve tahıl içermelidir.

Bütün, işlenmemiş gıdalar yiyin
– İşlenmemiş gıdalar, bitkisel gıdalarda güçlü bir besin olan fito kimyasalların yanı sıra daha fazla vitamin ve mineral içerir. Ayrıca daha yüksek seviyelerde lif ve faydalı yağlar içerirler. Tüm bunlar, daha kapsamlı ve besin açısından zengin bir diyetle birleşerek hastalıklardan daha iyi korunmanıza ve her yemekten sonra kendinizi daha tok hissetmenize neden olur.

Daha fazla kepekli tahıl yiyin
– Tam tahılların kalp hastalığı riskini azaltma, sağlıklı bir kiloyu düzenleme ve kabızlığı azaltma yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmalar, felç riskini %30-36, tip 2 diyabet riskini %21-30, kalp hastalığı riskini %25-28 azalttı ve daha iyi kilo koruma gibi çeşitli hastalıklarda birçok sağlık yararı ve riskleri azalttı.

Daha fazla lif ekleyin
– Lif hem insanlar hem de atlar için çok önemlidir. Uzun bir sindirim sistemine sahip oldukları ve insanlara kıyasla daha düşük bir sindirim kapasitesine sahip oldukları için, bir atın diyetine çok fazla lif eklemek özellikle önemlidir. Atlar günün iyi bir bölümünde yemek yiyecek ve sonuç olarak sürekli bir sindirim akışına sahip olacaklardır. Sabit lif, bu akışın sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar. Pek çok insan, özellikle yaşlılar, etkili bir şekilde sindirme kabiliyetinde de azalmaya sahiptir. Lif ayrıca kolesterolü azaltabilir, kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve hatta kolon kanseri riskini azaltabilir. Lif bakımından zengin bazı besinler arasında mısır, tam buğday ekmeği, çeşitli fasulye, yulaf ezmesi, badem, avokado ve armut bulunur.

Birkaç küçük öğün yiyin
– Günde birkaç küçük öğün tüketerek şekillendirilmiş bir diyet, sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olabilir ve vücut ağırlığındaki büyük dalgalanmaları ortadan kaldırabilir. Bu tür bir diyet porsiyon kontrolünü de destekler ve metabolizmayı hızlandırabilir. Bu diyeti uygulayanlar, öğünlerin gün boyunca eşit dağılmasından dolayı günün sonunda kendilerini daha tok hissettiklerini söylüyorlar.

Günlük egzersiz

– Atlar için günlük hareket gereklidir. Neredeyse hiç uzanmıyorlar ve her zaman ayakta ve dört nala koşturuyorlar. Hem atlarda hem de insanlarda düzenli egzersiz, metabolik sendrom, artrit, felç ve belirli kanser türleri gibi hastalıkların önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olur. Egzersizin ruh halini iyileştirdiği ve enerjiyi artırdığı da kanıtlanmıştır!

Diş bakımını iyileştirin
– İnsanlar gibi, bir atın sindirimi ağızda başlar. Yiyeceklerin dudaklar, dil ve dişlerle kavranması ve çiğnenmesi atın yiyeceği daha küçük parçalara ayırmasını sağlar. Bu özellikle verimli sindirim için önemlidir çünkü bahsedildiği gibi atların farklı bir fizyolojik sindirim süreci vardır. Bu nedenle, yiyeceklerin yeterli sindirimini kolaylaştırmak için at için diş bakımı önemlidir. Atların uygun diş bakımı yoksa, yetersiz çiğneme gibi diş sorunlarına yol açarak boğulmalarına neden olabilir. İnsanlar için diş bakımı hayatın temel bir parçası haline geldi. Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak genellikle verilir, ancak diş ipi kullanmak, gargara kullanmak ve dişlerinize zarar verebilecek alışkanlıklardan (sigara içmek vb.) vazgeçmek gerekir.

Güveni ve bağı teşvik edin
– Atlar yatıştırıcı ve nazik hayvanlar olma eğilimindedir; genellikle onların varlığı tek başına iyileşmeyi teşvik edebilir. Hafif mizaçları nedeniyle, sahip olunan atlar, düşük stres seviyelerine ve düşük vuruş riskine sahip olma eğilimindedir. Fayda, at ile sahibi arasında karşılıklıdır. At barınak, yiyecek ve bakım için insana güvenirken, insan arkadaşlık için ata güvenir.

Bol bol dinlenin
– Uyku sadece tüm canlılar için değil, aynı zamanda önemli bir işlevdir. İyi bir gece uykusu, vücuda tüm gün boyunca alması gereken enerjiyi sağlar. Atlar gün boyunca çok aktiftir ve sonuç olarak bol dinlenmeye ve uygun bir uyku programına ihtiyaç duyarlar. İnsanlar, özellikle bu gün ve çoklu görevlerle uğraşan bu çağda, aynı zamanda iyi bir uyku programına sahip olmalıdır. Projeleri gece geç saatlere kadar bitirmek cazip gelse de, sağlığınızın önceliğiniz olduğunu unutmayın! Ayrıca, harika bir gece uykusu size herhangi bir projede üstlenmeniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verebilir ve sabah egzersizleri için ihtiyacınız olan desteği verebilir.
Binicilik tutkunları! At merkezli makalemizin daha fazlası için, ata sahip olmanın sağlığa en önemli 10 faydasına , ata binmenin en önemli 10 faydasına ve at sahibi olmanın sosyal ve zihinsel faydalarına göz atın.

radmin

Leave Comment