Ata Binmenin Sağlığa Faydaları

Hepimizin binecek arabaları olmadan önce, insanlar etrafta dolaşmak için atları kullandılar ve neredeyse herkese ata bakmayı ve binmeyi öğrettiler. Bugün, bu büyük memelilere bağımlılığımız yok ve ata binmek eğlence haline geldi. Güçlü göbek ve bacaklar da dahil olmak üzere, biniciliğin sağlığa pek çok belirgin faydaları vardır, ancak daha az belirgin faydaları da vardır,

Örneğin: Özgüven ve meditasyon içinde. Atlar, zihinsel engelli çocuklar için terapide bile kullanılıyor – bu da onların ne kadar harika olduklarını daha da kanıtlıyor!

Ata binmenin sağlığa faydalarının en iyi listesi burada :

Vücut Farkındalığı: Binicilik, gövdeyi stabilize eden çekirdek kasları gerçekten çalıştırır: karın, sırt ve pelvik kaslar. Ancak bu sadece çekirdeğin gücüyle değil, aynı zamanda koordinasyonu ve istikrarıyla da ilgilidir. Ne kadar çok binerseniz, vücut atla birlikte hareket etmeyi o kadar çok öğrenir.

Hızlı Düşünme: RtanımlamaKendine ait bir zihni ve gündemi olan büyük, güçlü bir hayvan, sizi varlığından haberdar olmadığınız kasları çalıştırmaya ve sürekli olarak hayvanın formuna uyum sağlamaya zorlayacak bir tam vücut egzersizidir.

Koordinasyon: Atın doğru şekilde yönlendirilmesi için binerken aynı anda gerçekleşmesi gereken birçok hareket vardır – koordinasyon bundan oluşur. Görme engelliler için terapötik binicilik programları pek çokbaşarıdaha iyi koordinasyon geliştirmede.

Çekirdek Güç: Binicilik, izometrik bir egzersizdir, yani belirli pozisyonlarda kalmak için belirli kasları kullanır, bu durumda at üzerinde dengeyi korur. Bu nedenle, binicilik sırasında duruş gücü çok önemlidir ve binicilerin duruşu günlük aktivitelerde bile iyileşir.

Kas Tonu ve Esneklik: Çekirdek kaslarla birlikte, iç uyluklar ve pelvik kaslar, bir binici kendini konumlandırırken en büyük antrenmanı alır. Biniciler, binerken, sürekli olarak atın ritmine uyum sağlayarak çömelme pozisyonunu korumak zorundadır. Bu egzersiz, iyi bir genel kas tonusu ve esnekliği ile yardımcı olur.

Kararlı Güç: Binicilik, bu aktivitenin vücuda egzersiz yapmasının tek yolu değildir. Ahırda çalışmak ve ata bakmak kasları güçlendirir ve kardiyovasküler kapasiteyi arttırır.

Zihinsel Egzersiz: Ata binmenin pek çok zihinsel faydası vardır. Bir at üzerinde zaman geçirirken sadece kendiniz hakkında gerçekten bilgi edinmekle kalmaz, aynı zamanda meditatif  bir etkisi de olabilir çünkü şu an için tek odak ata binmek ve ata binmek. Binicilik harika bir egzersiz olsa da, hayvanla olan bağın ve her sürüşte gelen gönül rahatlığının gerçek bir faydası vardır.

radmin

Leave Comment